Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Zemke: Obawiam się, że PiS ustrojowo może pójść śladem Węgier

dodano 2015-12-31 09:55 w kategorii: Ludzie

Eurodeputowany SLD Janusz Zemke w wywiadzie dla „Expressu Bydgoskiego“ wyraził obawę, że PiS, wprowadzając zmiany ustrojowe państwa, pójdzie śladem Węgier. 
 
Według europosła świadczy o tym to, co się dzieje wokół Trybunału Konstytucyjnego. PiS uzyskując w wyborach do parlamentu nieco ponad 35 proc. głosów, w wyniku różnych dziwnych zdarzeń, m.in. dlatego, że lewica nie przekroczyła progu wyborczego, ma samodzielną większość. A znając wizję państwa PiS, trudno przypuszczać, by Jarosław Kaczyński chciał się cofnąć“ – mówi Zemke "Expressowi". 
 
Jego zdaniem w 2016 r. nie ma szans na to, aby poprawiły się relacje partii rządzącej z opozycją. Przypuszczam, że te relacje będą się pogarszały, ponieważ taka jest logika konfrontacji. PiS zdecydowało się na politykę tłamszenia opozycji. Opozycja w związku z tym też zaostrza swój sposób działania i retorykę“ – dodaje. W wywiadzie Zemke stwierdził także, że przez działania PiS może zmienić się nastawienie Europy do Polski. 
 
Do tej pory Polska była traktowana w UE jako państwo euroentuzjastyczne, a Polacy należeli do narodów, które w największym stopniu utożsamiały się z UE. Boję się, że to może się zmienić, bo rząd PiS nastawiony jest do Brukseli sceptycznie. Wzajemne relacje wyraźnie ochłodzą się. Może to przynieść negatywne skutki dla Polski. W 2016 r. dojdzie do analizy dotychczasowego wykonania unijnego budżetu do 2020 r., co będzie podstawą do ustalenia dalszych planów wydatkowych. Boję się, że to będzie ten pierwszy moment, w którym będziemy mogli odczuć osłabienie naszej pozycji w UE. Bruksela może podjąć próbę, żeby na Polsce troszeczkę zaoszczędzić – powiedział Janusz Zemke. 
 
źródło foto: Profil Janusza Zemke - Facebook.com


Komentarze

Wydarzenia

 • Miller: Morawiecki nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa

  dzisiaj o 10:09

  - Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller.czytaj więcej»

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  3 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.